Fandom

Avatar Wiki

Comments39

OSCAR ANNOUNCED! Avatar: 9 Nominations!

W0LFMAN February 2, 2010 User blog:W0LFMAN

Nominations of Avatar:

  • Art Direction
  • Cinematography
  • Directing
  • Film Editing
  • Music (Original Score)
  • Best Picture
  • Sound Editing
  • Sound Mixing
  • Visual Effects


Nominations:

  • Avatar -- 9 nominations
  • The Hurt Locker -- 9 nominations
  • Inglourious Basterds -- 8 nominations
  • Up in the Air -- 6 nominations
  • Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire -- 6 nominations
  • Up -- 5 nominations
  • District 9 -- 4 nominations
  • Nine -- 4 nominations
  • Crazy Heart -- 3 nominations
  • An Education -- 3 nominations
  • The Princess and the Frog -- 3 nominations
  • Star Trek -- 3 nominations
  • The Young Victoria -- 3 nominations



===Nominees - Full List: ===


Best Motion Picture of the Year

Nominees:

  • Avatar (2009)
  • The Blind Side (2009)
  • District 9 (2009)
  • An Education (2009)
  • The Hurt Locker (2008)
  • Inglourious Basterds (2009)
  • Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
  • A Serious Man (2009)
  • Up (2009)
  • Up in the Air (2009/I)


Best Performance by an Actor in a Leading Role

Nominees:

  • Jeff Bridges for Crazy Heart (2009)
  • George Clooney for Up in the Air (2009/I)
  • Colin Firth for A Single Man (2009)
  • Morgan Freeman for Invictus (2009)
  • Jeremy Renner for The Hurt Locker (2008)


Best Performance by an Actress in a Leading Role

Nominees:

  • Sandra Bullock for The Blind Side (2009)
  • Helen Mirren for The Last Station (2009)
  • Carey Mulligan for An Education (2009)
  • Gabourey Sidibe for Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
  • Meryl Streep for Julie & Julia (2009)


Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Nominees:

  • Matt Damon for Invictus (2009)
  • Woody Harrelson for The Messenger (2009/I)
  • Christopher Plummer for The Last Station (2009)
  • Stanley Tucci for The Lovely Bones (2009)
  • Christoph Waltz for Inglourious Basterds (2009)


Best Performance by an Actress in a Supporting Role

Nominees:

  • Penélope Cruz for Nine (2009)
  • Vera Farmiga for Up in the Air (2009/I)
  • Maggie Gyllenhaal for Crazy Heart (2009)
  • Anna Kendrick for Up in the Air (2009/I)
  • Mo'Nique for Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)


Best Achievement in Directing

Nominees:

  • Kathryn Bigelow for The Hurt Locker (2008)
  • James Cameron for Avatar (2009)
  • Lee Daniels for Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
  • Jason Reitman for Up in the Air (2009/I)
  • Quentin Tarantino for Inglourious Basterds (2009)


Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

Nominees:

  • The Hurt Locker (2008): Mark Boal
  • Inglourious Basterds (2009): Quentin Tarantino
  • The Messenger (2009/I): Oren Moverman, Alessandro Camon
  • A Serious Man (2009): Joel Coen, Ethan Coen
  • Up (2009): Bob Peterson, Pete Docter


Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Nominees:

  • District 9 (2009): Neill Blomkamp, Terri Tatchell
  • An Education (2009): Nick Hornby
  • In the Loop (2009): Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
  • Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Geoffrey Fletcher
  • Up in the Air (2009/I): Jason Reitman, Sheldon Turner


Best Achievement in Cinematography

Nominees:

  • Avatar (2009): Mauro Fiore
  • Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009): Christian Berger
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009): Bruno Delbonnel
  • The Hurt Locker (2008): Barry Ackroyd
  • Inglourious Basterds (2009): Robert Richardson


Best Achievement in Editing

Nominees:

  • Avatar (2009): Stephen E. Rivkin, John Refoua, James Cameron
  • District 9 (2009): Julian Clarke
  • The Hurt Locker (2008): Bob Murawski, Chris Innis
  • Inglourious Basterds (2009): Sally Menke
  • Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Joe Klotz


Best Achievement in Art Direction

Nominees:

  • Avatar (2009): Rick Carter, Robert Stromberg
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009): Anastasia Masaro
  • Nine (2009): John Myhre
  • Sherlock Holmes (2009): Sarah Greenwood
  • The Young Victoria (2009): Patrice Vermette


Best Achievement in Costume Design

Nominees:

  • Bright Star (2009): Janet Patterson
  • Coco avant Chanel (2009): Catherine Leterrier
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009): Monique Prudhomme
  • Nine (2009): Colleen Atwood
  • The Young Victoria (2009): Sandy Powell


Best Achievement in Makeup

Nominees:

  • Il divo (2008)
  • Star Trek (2009)
  • The Young Victoria (2009)


Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score

Nominees:

  • Avatar (2009): James Horner
  • Fantastic Mr. Fox (2009): Alexandre Desplat
  • The Hurt Locker (2008): Marco Beltrami, Buck Sanders
  • Sherlock Holmes (2009): Hans Zimmer
  • Up (2009): Michael Giacchino


Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song

Nominees:

  • Crazy Heart (2009): T-Bone Burnett, Ryan Bingham("The Weary Kind")
  • Faubourg 36 (2008): Reinhardt Wagner, Frank Thomas("Loin de Paname")
  • Nine (2009): Maury Yeston("Take It All")
  • The Princess and the Frog (2009): Randy Newman("Down in New Orleans")
  • The Princess and the Frog (2009): Randy Newman("Almost There")


Best Achievement in Sound

Nominees:

  • Avatar (2009)
  • The Hurt Locker (2008)
  • Star Trek (2009)
  • Up (2009)
  • Inglourious Basterds (2009)


Best Achievement in Sound Editing

Nominees:

  • Avatar (2009)
  • The Hurt Locker (2008)
  • Inglourious Basterds (2009)
  • Star Trek (2009)
  • Up (2009)


Best Achievement in Visual Effects

Nominees:

  • Avatar (2009)
  • District 9 (2009)
  • Star Trek (2009)


Best Animated Feature Film of the Year

Nominees:

  • Coraline (2009)
  • Fantastic Mr. Fox (2009)
  • The Princess and the Frog (2009)
  • The Secret of Kells (2009)
  • Up (2009)


Best Foreign Language Film of the Year

Nominees:

  • Ajami (2009): Scandar Copti, Yaron Shani(Israel)
  • Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009): Michael Haneke(Germany)
  • El secreto de sus ojos (2009): Juan José Campanella(Argentina)
  • Un prophète (2009): Jacques Audiard(France)
  • La teta asustada (2009): Claudia Llosa(Peru)


Best Documentary, Features

Nominees:

  • Burma VJ: Reporter i et lukket land (2008): Anders Østergaard
  • The Cove (2009): Louie Psihoyos
  • Food, Inc. (2008): Robert Kenner
  • The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers (2009): Judith Ehrlich, Rick Goldsmith
  • Which Way Home (2009): Rebecca Cammisa


Best Documentary, Short Subjects

Nominees:

  • China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province (2009) (TV)
  • The Last Campaign of Governor Booth Gardner (2009)
  • The Last Truck: Closing of a GM Plant (2009) (TV)
  • Królik po berlinsku (2009)
  • Music by Prudence (2010)


Best Short Film, Animated

Nominees:

  • French Roast (2008)
  • Granny O'Grimm's Sleeping Beauty (2008)
  • La dama y la muerte (2009)
  • Logorama (2009)
  • Wallace and Gromit in 'A Matter of Loaf and Death' (2008) (TV)


Best Short Film, Live Action

Nominees:

  • The Door (2008)
  • Istället för abrakadabra (2008)
  • Kavi (2009)
  • Miracle Fish (2009)
  • The New Tenants (2009)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.